Certifikace display posádek vrtulníků Mi-171Š

Ve čtvrtek 25. 4. 2013 proběhla certifikace pilotů určených pro dynamické ukázky na veřejných vystoupeních (tzv. display piloti). Cílem této akce bylo určit vojenské piloty vrtulníků Mi-171Š, kteří budou předvádět ukázky na veřejných akcích, jako jsou letecké dny – CIAF, Dny NATO v Ostravě a další. Celou sestavu si naši piloti vyzkoušeli „nanečisto“ na své domovské základně v Přerově. Nácvik probíhal na dvou modernizovaných vrtulnících M-171Š za asistence kolegů z ‚padákové a speciální přípravy‘.

Letová sestava se skládala z prvků vyšší techniky pilotáže, nácviku záchrany raněného pomocí palubního jeřábu SLG-300 a slaňování. Piloti předvedli jak na samotném nácviku, tak při samotné certifikaci, že tyto prvky mají dobře nacvičené i zvládnuté, a že naše vrtulníkové letectvo patří kvalitou mezi špičku v Evropě.  Samotná certifikace probíhala na letišti v Čáslavi. Zůčastnili se i piloti ze základny Čáslav, Náměšť nad Oslavou a Kbely.

Při samotném provádění dynamických letových ukázek vrtulníků Mi-171Š piloti ukázují divákům co se strojem dokáží, ale zároveň musí dbát na provozní a letové omezení svého stroje a především bezpečnost posádky na palubě a diváků na zemi. Lítá se tzv. „na limitech vrtulník“ na omezeném prostoru, tak aby divák viděl co nejvíce z ukázky. To vyžaduje obrovské soustředění ze strany všech členů posádky.

Prvky jsou prováděny ve dvojici – piloti musí brát v úvahu nejen bezpečnostní rozestupy, ale třeba myslet i na vliv rotorového víru od druhého vrtulníku, který může být velmi nebezpečný a dokáže překvapit i zkušeného pilota vrtulníku. Sladit všechny prvky, tak aby navazovali, aby ukázka nepůsobila chaoticky, a zároveň se vejít do časového limitu vyhrazeného pro letovou ukázku vyžaduje společnou koordinaci a nemalou přípravu.

Nejbližší plánovanou akcí je Den dětí 2013 v pátek dne 10. května 2013. Tato akce je určena pro organizované skupiny dětí mateřských a základních škol. Více informací programDD2013

Následuje poté akce s názvem MOTO DEN – DEN BEZPEČNOSTI v sobotu 11. května 2013. Akce je určena pro širokou veřejnost. Více informací: Moto den – den bezpečnosti 2013

12345 (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
NATO
v Ostravě a další." />

Loading...

1 komentář