Capable Logistician 2013

Mnohonárodní logistické standardizační a interoperabilní polní cvičení Capable Logistician 2013, které se pod řízením Mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky se sídlem v Praze uskutečnilo od 8. do 26. června 2013 na Slovensku, lze bez nadsázky označit za dosud největší logistické cvičení. Zapojilo se do něj na 1750 vojáků a logistických odborníků s 600 kusy pozemní i letecké techniky a okolo 300 odborných hostů z celkem 35 států světa (členských i nečlenských zemí NATO) a 14 organizací/velitelství z velitelské struktury NATO a struktury sil NATO.

Za Armádu České republiky se cvičení zúčastní řádově 141 osob s více než 40 kusy techniky.Tohoto cvičení se účastnilo i 23 příslušníků 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše Přerov. Hroši měli za úkol provádění Heli OPS úkolů.

Dva modernizované dopravní vrtulníky přeletěli v neděli 16. června na leteckou základnu Sliač na Slovensku, kde až do 21. června cvičili sladění logistických systémů, materiálního vybavení a jednotnosti postupů účastnických států, jejich posouzení a vytvoření návrhů na zlepšení. Hlavními úkoly pro vrtulníkovou jednotku z Přerova byli lety s podvěsem, lety se závěsnými zařízeními států NATO, přeprava cestujících, plnění pohonných hmot v mezinárodním prostředí a v neposlední řadě skupinové lety a výcvik s příslušníky armád NATO.

Během cvičení, které vychází z námětu nasazení sil NATO v operace OSN na podporu míru a stability ve fiktivním konfliktu uvnitř státu Fairyland, který se rozpadl na územní celky Westalia a Eastalia, bylo po odborné logistické stránce procvičeno nasazení, působení a následné stažení mnohonárodního logistického podpůrného uskupení s důrazem na prověřování interoperability nasazených sil a standardizaci. Součástí scénáře bylo i nasazení sil a prostředků tohoto uskupení pro humanitární operaci ke zmírnění následků simulované přírodní katastrofy v prostoru operace.

12345 (Zatím nikdo nehodnotil)
NATO
, přeprava cestujících, plnění pohonných hmot v mezinárodním prostředí a v neposlední řadě skupinové lety a výcvik s příslušníky armád NATO." />
Loading...

Zdroj:

 http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/prerovsti-vrtulnikari-maji-napilno–z-hor-se-presouvaji-k-sousedum-na-slovensko-85831/

http://www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=84550

Leave a Comment